V příloze (příloha zde) uveřejňujeme informace zaslané přednášejícím p. Ondřejem Špalkem ke dvěma otázkám, které zůstaly nezodpovězeny při přednášce.
pro plné zobrazení příspěvku klikni na odkaz > > >První otázka zněla: „Co je to lymfa?“, potažmo lymfatický systém. Druhá otázka pak směřovala na využití kompresích podkolenek. K této problematice zasílá také krátký komentář a odkazy na další články, které vysvětlují použití kompresních podkolenek.
Doufám, že informace jsou pro Vás, co jste se přednášky zúčastnili, přínosem.
Lymfa
Lymfa (míza) je nažloutlá tekutina některých živočichů včetně člověka, která koluje v lymfatickém systému. Má podobné složení jako krevní plazma. Lidské tělo obsahuje asi jeden litr lymfy.
Koloběh
Lymfa vzniká v mezibuněčných prostorech z tkáňového moku. Za 24 hodin se v těle vytvoří asi 2,5 l lymfy.
Sbírá se do mízních vlásečnic (lymfatických kapilár). Potom pokračuje dál širšími cévami, kde se pak na různých místech nachází lymfatické uzliny, které lymfu filtrují. Lymfatické cévy se postupně spojují do tzv. ductus thoracicus, která lymfu odvádí do žilního systému. Lymfa tedy necirkuluje v uzavřeném oběhu, jako je to například u krve.
Protrhnutí stěn mízních cév může vést k otokům.
Složení
Složení lymfy je proměnlivé – závisí na tom, v kterém orgánu vzniká. Je do určité míry podobné složení krevní plazmy, má však mnohem méně bílkovin. Nejvíc jich v lymfě pochází z jater. Lymfa, která přichází z trávicí soustavy, má zase vysoký obsah tuků. Lymfa v kapilárách neobsahuje buňky; ty se do ní dostávají až po průchodu některou lymfatickou uzlinou. V ductus thoracicus má lymfa narůžovělou barvu, je kalná a obsahuje mnoho buněk. Má i schopnost srážet se, podobně jako krev. 99 % jejích buněk tvoří lymfocyty, z toho 95 % jsou malé lymfocyty. Ostatní buňky jsou v lymfě ojedinělé.
Lymfatická soustava:
odkaz: http://cs.wikipedia.org/wiki/Lymfatick%C3%BD_syst%C3%A9m
Kompresní podkolenky x kineziotejpy
Kompresní podkolenky:
„Kompresní podkolenky jsou založeny na úvaze, že aplikací tlaku na tělo a z měkkých tkání samozřejmě i na svaly se zlepší návrat žilní odkysličené krve z periferie k srdci. To je fakt, který je potvrzený a již dlouhá léta je navíc využíván ve zdravotnictví u pacientů s chronickými otoky končetin. A z pohledu sportovce zvýšený žilní návrat sice přímo neovlivní úroveň výkonu, ale může prý zefektivnit srdeční funkci a zvýšit srdeční výkon, což už ke zvýšení výkonnosti vede.“
dále: http://mtbs.cz/clanek/kompresni-podkolenky-prehled/kategorie/trenink-a-fitness
Další článek na podobnou tématiku: http://www.behej.com/clanek/2403-kompresni-podkolenky-pomocnik-nebo-riziko
Kineziotejpy: správnou aplikací dojde k „nadzvednutí“ pokožky a tím k zvýšení průtoku krve a při orientaci ve smyslu lymfatického systému i k zvýšení průtoku lymfy (Dochází k lepší cyrkulaci lymfy a tím je zabráněno otokům)